Cestuju ráda!

Osobní blog o cestování

Víkend v Budapešti

Do Budapešti jsme se s Martinem vydali jeden srpnový víkend. Ani jeden z nás tam nebyl a slyšeli jsme o ní jen samé hezké věci. Prý Paříž východu, s krásnou architekturou podobnou Praze. Ano, Budapešť je vážně prima místo na výlet.

To nejhezčí z Budapešti

Mých top 7 zážitků a míst v Budapešti.

 • Parní fontány
  Průběžně ve městě potkáváte fontány. Místo vody vypouští páru a v té se můžete volně procházet.
 • Výhled na Budu z Pesti
  Mohla bych se dívat pořád, ať už z baziliky sv. Štěpána, nebo z kola Sziget Eye.
 • Kostel svatého Matyáše
  Malý překrásný kostel, který toho zažil spoustu. Turci si z něj kdysi udělali mešitu a vojáci z něj za války udělali kuchyň.
 • Řetěžový most
  Plný designových bouliček, kterým se říká prý nýty. Váš muž vám to vysvětlí.
 • Malý nedělní farmářský trh
  Autentické místo plné místních mladých i starých farmářů. Ideální pro snídani i nákup papriky.
 • Ochutání maďarského vína
  My popíjeli přímo před Bazilikou sv. Štěpána u fontány. Hned vedle je totiž místní oblíbená vinárna Di vino.
 • Projížďka po Budapešti na kole
  Budapešť není tak velká, dá se projít, ale ještě lepší je to na kole. Půjčili jsme kolo a dojeli kolem parlamentu až na Margritin ostrov.

Pátek: cesta do Budapeště

Rozhodli jsme se vyrazit do Budapeště vlakem. Vyšlo to jako nejpohodlnější varianta. Abysme ušetřili čas, vyrazili jsme přes noc. Tenhle noční vlak je hlavně lůžkový (pro srovnání: lůžko vás vyjde asi na tolik, co letenka). My měli klasická místa a užili si tak bouřící opilé mladíky z Moravy, které potom vyvedla ostraha. Cesta byla napínavá ale už od začátku.

Asi znáte ten pocit, když vám nezazvoní nařízený budík, protože jste popletli 10:30 s 22:30. My se vzbudili 20 minut před tím, než měl vlak vyrážet. Na Chodově. Tak jsem dala rychlou sprchu, hodili jsme věci do auta a na nádraží jsme díky doposud neodhaleným závodnickým schopnostem Martina dorazili během 9 minut. Vlak měl 5 minut zpoždění a vše dobře dopadlo. Často jsme cestou zastavovali, kdoví proč. Do Budapešti jsme dorazili kolem 8:30 ráno.

Víkend v Budapešti

Sobota: ubytování a snídaně

Ráno jsme se šli hned po příjezdu ubytovat. Byt jsme sehnali přes AirBnb, byl jen kousek pěšky z vlakového nádraží. Zamířili jsme jako první na snídani, naše paní domácí nám doporučila malou kavárnu A table! nedaleko židovské synagogy. Je to maličké místo s výbornými sladkým pečivem a dortíky (francouzská kavárnička). Obsluha průměrně nevrlá. Při snídani jsme pozorovali místní umývače ulic. Budapešťské ulice se lesknou nebývalou čistotou, umývačů po sobě jdoucích jsme napočítali 5.

Hlavní atrakce, panoramata a památky Budapeště

Po snídani jsme na mžik obdivovali židovskou synagogu (největší v Evropět) a po chvíli objevili úžasnou parní fontánu. V té jsme se krásně osvěžili a pokračovali ke Sziget eye. Z kola je moc hezký výhled a oproti katedrále je to trošku víc vzrušení, šimrá vás to (vy víte kde), když vidíte pod sebou tu výšku. Jízda trvá ale jen 10 minut a to příliš rychle uteče. Takže jsme vylezli i na baziliku sv. Štěpána. 364 schodů vyšlápnete rychle, odměnou vám je krásný výhled na město a taky speciální výstava umění (my měli obrazy z chlupů a skořápek od vajec) nahoře pod kupolí.

Oproti Praze je Budapešť placatější a šedivější. Přesto je to za hezkého počasí pěkný pohled, Buda se na kopci hezky výjímá. Před bazilikou najdete dvě výjimečná a příjemná místa. První je zmrzlinárna, kde vám vytvarují zmrzlinu do tvaru rozkvetlé růže. A druhé je vinárna Di Vino, kde můžete ochutnat některé z maďarských vín. Dali jsme si zmrzlinu a čekal nás oběd. Na ten jsme zašli do asijského bistra, kde vám udělají nudle či rýži na míru. Já měla super nudle s kachním masem a Martin si dal extra pálivou rýži s krevetami.

Po obědě jsme se vydali už směr Buda. Cestou jsme obdivovali krásné domy kolem řeky. Hotel Four Seasons (Gresham palace) před řetěžovým mostem vypadá trochu, jako by ho vytesali do skály. Řetězový most přes Dunaj nadchne bezesporu každého muže. I mně se líbil. Dunaj má krémovou světlou barvu a proudí opravdu rychle. Nic na plavání. Budapešť řeka opravdu výrazně rozděluje na Budu a Pest, dříve samostatná města.

Buda

Buda mi od začátku připomínala naší pražskou Malou Stranu. Leží na západním břehu Dunaje a je plná památek včetně lanovky, která vás k nim vyveze. A stejně jako na Malé Straně i tady budou ceny nesmyslné, přizpůsobené turistům. My lanovkou vyjeli nahoru k hradu a národní galerii. Odtud je krásný výhled na Pest, dá se tu příjemně posedět. Potom jsme šli směrem k Rybářské baště a cestou potkali nějaké ruiny a příjemný trávník, kde jsme pod stromem v parnu odpočívali. S lehkou únavou jsme se doplazili až k hlavní atrakci, kostelu sv. Matyáše a Rybářské baště. Krásné, pokoukali jsme a autobusem se nechali dovézt dolů, až zpět do Pesti.

Sobotní podvečer a noc v Budapešti

Našli jsme další pěkné fontány, smáčeli v nich nohy a osvěžení pokračovali na kávu. Místní trendy kavárna je Espresso Embassy, bude vám tu chutnat espresso, pokud máte rádi novou ovocnou kyselou vlnu přípravy kávy. Z kavárny jsme měli namířeno zpět do bytu, abychom si trošku orazili před večerem. Potkali jsme nově otevřenou gruzínskou restauraci, kde jsme se rozhodli posilnit se. Ochutnali jsme gruzínské hachapuri (něco jako pizza plněná špenátem) a knedlíčky, obojí chutnalo moc dobře. Cestou jsme našli ráj pro milovníky cukru a bonbónů Sugar!, odnesli jsme si páreček jedovatě barevných makronek. Také jsme potkali hlučné a geniální autíčko. Pivní vozík, na kterém se veze parta cca 8 lidí, kteří popíjí pivo přímo z vozíku a přitom šlapou, aby vozítko rozpohybovali. To řídí (zaručeně) střízlivý Maďar. Po příjemné odpočinku a vytoužené sprše jsme vyrazili do ulic podruhé. Hlad jsme ještě moc neměli, ale potkali jsme Hummus bar a moc nás lákalo ochutnat, milujeme hummus. Perfektní místo pro cizrnové hody, dali jsme si hummus a falafel, seděli jsme si přímo na ulici a pozorovali dění.

Už se stmívalo a my se těšili, až ochutnáme nějaké maďarské víno. O těch jsem jen slyšela, že tím jak je Maďarsko ploché, není ani jeho víno příliš chuťově rozmanité. V DiVino jsme koupili lahev červeného (pinot noir, dokonalé – hebké a ovocné, přesně jak máme rádi), kterou jsme si potom dávali na stojáka venku u fontány, podobně jako mnoho lidí kolem. Nádherné místo s velmi příjemnou atmosférou, kolem spousta hezkých mladých lidí,  často loučících se se svobodou. Po několika hodinách jsme víno dopili a zamířili k Dunaji, podívat se, jak ta Buda pěkně svítí. Krásná procházka to byla, i domů jsme došli po svých.

Neděle: farmářský trh, Budapešť na kole a lázně

Trh Szimpla market

Ráno jsme se poohlíželi po příjemném místě na snídani. A opravdu jsme našli, a to jako obvykle díky mému milovanému Foursquaru. Totiž malý farmářský trh v totálně podivném místě připomínající chátrající vnitroblok.  Szimpla market byl plný lidí, koupit jste mohli zeleninu, sýry, uzeniny, džemy, pomazánky, ale taky hotové jídlo třeba za dobrovolný příspěvek. A tak jsme posnídali housku se škvarkovou pomazánkou, uzeninový špíz a okurkovou polévku. Nakoupili jsme koření (pořádnou maďarskou papriku) a vydali se směr centrum. Zastavili jsme se ještě na menší svačinu v Cserpes Tejivó, výborném místě na sendviče a snídaně.

Budapešť na kole

Rozhodli jsme se půjčit si kola.  Po zdlouhavé byrokracii jsme konečně na nich vysvištěli do ulic. Já prvně na kole po 8mi letech, úplně nejvíc nadšená.  Zastavili jsme se na dortíku a pokračovali víc na sever, k parlamentu. Tam jsme k naší radosti objevili největší a zatím nejhezčí parní fontánu. Okoupali jsme se v mlze i s koly a vyrazili na Margitin ostrov. Ten je dlouhý několik kilometrů a je na něm plno zahrad a hezkých míst, včetně jedněch menších lázní. Kolo jsme vrátili po třech hodinách, stálo to vážně za to.

Lázeňský zážitek

Zamířili jsme do Szechenyiho lázní. To jsou takové ty žluté, starobylé, jak je znáte jistě z mnoha fotografií. Lázně, to byl určitě nejméně příjemný zážitek z celé Budapešti. Ve zkratce: z volného vchodu bez front nás vyhnali k tomu, kde jsme na lístky čekali 20 minut. Interiér a šatny jsou zchátralé, zabíjeli jsme čas hledáním jediné funkční skříňky mezi desítkami dalších rozbitých, nebo zabraných. Půjčení ručníku je drahé a opět mega fronta. A tragické jídlo. Bufet, kde čekáte na podprůměrné jídlo 40 minut jen proto, že vás obsluhuje lenochod v polospánku. A těch lidí! Najdete si bazének, ale musíte počkat, až z něj někdo vyleze a místo vám uvolní. Přiznávám, že díky těmhle nepříjemnostem to ve mě bublalo bez nutnosti navštívení horkého bazénku. Navzdory tomu všemu jsme z lázní po třech hodinách vyšli jak znovuzrození, nádherně uvolnění a zrelaxování. Tak akorát pro zpáteční cestu vlakem.

Moje mapa Budapešti

Místa, která zmiňuji v článku zanesená na mapě.

Proč jet do Budapešti

Na závěr lehké shrnutí toho, proč Budepešť stojí za návštěvu:

 • Je to blízko, vlakem 8 hodin a autem 5
 • Není tam draho, oproti ostatním evropským metropolím si v Budapešti užíváte za stejné peníze jako doma
 • Budapešť je trochu jako Praha, představte si, že jste v Praze nikdy nebyli a můžete ji celou objevovat
 • Je tam o něco více možností co se týče gastronomie, některé podniky  jsou zajímavé a podobné ještě u nás nejsou

Rozpočet a ceny v Budapešti

Ceny jsou přívětivé, podobají se těm u nás. Příklady pár cen:

 • Vlak: 2 576 Kč zpáteční jízdenka z Prahy pro dva včetně místenek
 • Ubytování1 192 Kč celý apartmán (Airbnb) jsme měli pro sebe, asi 1,5 km od centra
 • Lázně Szechenyi780 Kč vstup pro dva, ručník 450 Kč, oběd v průměrném bistru pro dva 250 Kč
 • Panoramata: kolo Sziget Eye 10 min 200 Kč/lístek a katedrála
 • Oběd: nudle na míru pro dva ve Wok baru v centru Pesti 400 Kč včetně limonády
 • Půjčení kola: Yellow zebra, dvě kola na 3 hodiny 26 Euro

Na co si dát v Budapešti pozor

 • Forinty, Eura tady berou tak v polovině případů, taky jsem se setkala hodně s tím, že neberou karty
 • Úroveň služeb je nižší, než v západních zemích Evropy. Tady se na vás málokdy usmějí a servis je jednoduše tragický (nevím, zda jsme neměli smůlu).
 • Maďarsky obvykle nikdo nemluví, je fajn se naučit aspoň pár základních výrazů. Bez pozdravu a základních komunikačních frází si člověk připadá divně a neslušně.
 • Buda je něco jako pražská Malá Strana, ceny všeho jsou tu dost nesmyslné a vlastně jsme tu toho moc neobjevili (kromě památek). Působilo to, že Buda je předražená historická čtvrť, kde najdete jen památky a turisty.
 • Pokud jedete vlakem přes noc, bude se vám hodit deka. Klimatizace ve vlaku umí udělat Sibiř.
 • Pokud chcete lázně, obrňte se trpělivostí, může vás to stát dost nervů. Fronty, mizerný servis a nesmyslné poplatky za půjčení růčníků.

Užitečné odkazy

Foursquare – můj seznam zajímavých míst (převážně restaurace a kavárny), která jsem si uložila

Oficální web pro turisty – Budapešť a její highlighty, tipy na úplně všechno

3 Komentáře

 1. Ahoj, máš moc pěkný blog, pokračuješ ještě?

 2. Vďaka za rady kam v Budapešti :) Určite nejaké z tvojích nápadov využijem. Taktiež, je veľmi užitočné, že uvádzaš, čo ťa koľko stálo. Pomôže mi to lepšie s plánovaním.

 3. Díky za článek o Budapešti.
  Celodenní výlet na těch jehlových podpatcích musel být utrpením. :-)

Napsat komentář

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

© 2020 Cestuju ráda!

Lucie