Toskánsko patří mezi ta nejromantičtější místa na světě. I proto ho ročně navštíví až neuvěřitelných 100 milionů turistů. Mají se naštěstí kam rozptýlit, Toskánsko je region plný mnoha zajímavostí. My se do Toskánska podívali na krásných 12 dní. A tady je výsledek, několik praktických informací a tipů pro vaši dovolenou v Toskánsku.

Počasí v Toskánsku

V Toskánsku vás čeká středomořské klima, moře tu ale moc nepocítíte. Většina turistických tras stejně vede mimo něj. Průměrná teplota je v Toskánsku 15°C, to je o polovinu teplejší počasí než u nás. Když se budete chtít vyhnout dešťům, vynechte říjen a listopad, to tu prší nejčastěji. V zimě se tu průměrné teploty pohybují kolem 5°C. V létě oproti tomu ve městech vystoupají až na pekelných 35°C.

Kdy jet do Toskánska

Kdykoliv, počasí je příjemné, ale nejlépe vám bude mimo sezonu. Nejvíce se to hemží v Toskánsku turisty v srpnu (tradičně má dovolenou skoro celá Itálie) a potom po celé léto. Pro pohodovou dovolenou je ideální zvolit si jaro a nebo podzim. Obě období mají něco do sebe a krajina se liší.

Nejkrásnější místa (z těch, která jsem navštívila)

  • opevněné město Lucca
  • Sienna a její ohromující katedrála a hlavní náměstí
  • Apuánské Alpy s mramorovými doly (nejkrásnější když slunce zapadá)
  • Florencie, jedinečná metropole plná gastro zážitků
  • La Crete – oblast na jih od Sienny s typickými krajinkami
  • Montalcino a Montepulciano, malebná městečka na kopcích, mekka milovníků vína
  • San Gimignano plné turistů, ale kouzelné
  • působivý románský klášter Abbazia di Sant’Antimo nedaleko Montalcina

Ubytování a agroturistika v Toskánsku

V Toskánsku se bydlí dobře a často hodně draho. Můžete si vybrat mezi kempy, luxusními vilami, hotely a nebo agroturistikou. Doporučujeme vybírat si právě agroturistickéusedlosti. Jsou to farmy často mimo hlavní silnice, kde si v klidu odpočinete a ještě zažijete místní život na venkově. Pravé agriturismi musí pěstovat alespoň jednu plodinu, často to bývají olivy. Najdete i spoustu venkovských statků kde se nic nepěstuje, ale dobře se tu bydlí.

Naše tipy, ideální kombinace pro 12 dnů v Toskánsku

  • La Gufaia – odlehlá usedlost nedaleko Florencie, výborné bydlení, dobré snídaně a k dispozici máte i bazén. Milá rodinka včetně několika koček a psa :) Jediné mínus jsou komáři, ale v oknech jsou sítě.
  • Il Ceppo – šikovně umístěný rodinný Bed and Breakfast, pár kilomentrů od Sienny. Dole je bar a restaurace, ke snídani vám dají vše včetně vína. Přes ulici mají vlastní kančí farmu. Neuvěřitelně přátelští lidé, nebudete chtít pryč!

Toskánsko průvodce

Kterého průvodce si vybrat? Doporučuji ten od Lonely planet, na rozdíl od ostatních průvodců je plný skvělých zážitků a nejenom umění, kostelů a muzeí.

Mapa Toskánska a orientace

Toskánsko se už nedá považovat za severní Itálii, přesto vás při příjezdu možná překvapí, že to tam nepůsobí moc středomořsky. Vlastně si připadáte skoro jako u nás. A proč? Toskánsko je plné hlubokých lesů a kopců. Jižněji si začnete připadat až když se občas připletete k cypřišům a středomořským borovicím.

Toskánsko má tu výhodu, že není příliš rozlehlé a nejhezčí místa jsou nedaleko od sebe. Od severu na jih má Toskánsko nějakých 150 km. Během 12 dnů jsme bydleli jen na dvou místech.