Koupili jste si poznávací zájezd do Říma a přemýšlíte, co se dá stihnout v Římě za 3 nebo 4 dny? Hodně. Řím má tu výhodu, že je poměrně malý a centrum plné památek se dá snadno procházet i pěšky.

Rozmyslete si, co vás nejvíc baví. To nejzajímavější s odhadem časové náročnosti najdete právě v tomto článku. Příklad prvního dne v Římě najdete také v cestopisu.

Starověký Řím: Koloseum

Základní je projít si Koloseum a Forum Romanum. Na to počítejte ideálně jeden celý den s tím, že se ještě večer můžete podívat někam jinam. My prohlídku zvládli asi za 3 hodiny. Zkraťte si čekání a ráno začněte Forem místo Koloseem, čekají vás menší fronty. Kromě Kolosea je tu hromada dalších památek, jako Katakomby, které ale nejsou v centru.

Kostely

Řím je plný starodávných chrámů a prvních křesťanských kostelů. Obvykle v kostelech najdete různé ostatky svatých a relikvie. Nejstarším a nejslavnějším chrámem je Pantheon, významný je také kostel Santa Maria Maggiore. Výběr zajímavých kostelů je pěkně popsán v tomto zahraničním článku.

Muzea a galerie

Především tu najdete muzea plná umění a soch. Vojensky a nacionalisticky orientované je muzeum v památníku Viktora Emanuela II. Slavnou sochu Davida uvidíte v Galerii Boghese. Za barokním uměním zajděte do kapitolských muzeí. Ujít si ale nenechte hlavně vatikánská muzea.

Vatikán

Katedrála sv. Petra, slavné vatikánské náměstí a vatikánská muzea zaberou hodně času. Je to opravdu na jeden celý den. Kdo umí obdivovat svižně, může Vatikán spojit ještě s návštěvou hradu Andělů, který je hned vedle.

Umění a fontány

Sochařství a malířství i fontány. Je co obdivovat. V několika kostelech najdete díla temného Carravaggia. Sochám i fontánám vládne především zručný Bernini. Nejznámější fontány je možné projít pohodlně v centru. Fontana di Trevi, Želví fontána, Fontána čtyř řek.

Gastronomie

V Římě se nejí ani čína, ani sushi a kupodivu ani italské jídlo. Jí se tu jídlo Římské! Zajděte si alespoň na jednu z těhle tradičních místních specialit: rigatoni carbonara, bucatini al’amatriciana, oblíbené jsou tu také špagety aglio e olio. Kde si těstoviny dát dobře popisuje Food lovers Odyssey. Pokud milujete maso, zajděte si jako my na porchettu. Další co vás nadchne je místní zmrzlina, pozor čím barevnější tím chemičtější a turističtější. Zakuste i místní kávovou kulturu. Silné a výborné espresso na stojáka u baru (tak se říká kavárnám) stojí hubičku.

Moje tipy ohledně skvělého jídla, kávy i zmrzliny najdete na mém osobním římském Foursquare listu.

Filmy a knihy

Taky se můžete vydat po stopách filmů. Například místa poprav knězů z Andělé a démoni, španělské schody a ústa pravdy z Prázdnin v Římě.

Vyhlídky a krásná místa

Na Tibeře je pěkný ostrůvek a to u čtvrti Trastevere, která je velmi v kurzu. Dříve dělnická čtvrť a dnes místo se skvělými bary a podniky, dál od centra ale pěšky přitom kousek. Řím se rozkládá na sedmi pahorcích a na několik z nich můžete vyšplhat. Pěkný je Pincio nad Piazza del Popolo. Skvělý výhled je také z Andělského hradu, katedrály sv. Petra a památníku Emanuela.

Příklad 3 dnů v Římě

Jak jsme 3 dny strávili my? Mrkněte na náš cestopis.