Cestuju ráda!

Osobní blog o cestování

Půjčení auta v Neapoli

Proč stojí za to půjčit si auto i v Neapoli

 • Díky autu jsme viděli místa, kam bychom se jinak nedostali.
 • Je to svoboda! Rozhodli jsme se, že vyjedeme na nějaký kopec v okolí Neapole, zkusíme najít nějakou vyhlídku a pokocháme se krásou Itálie. No tak jsme jeli a dokonce našli tak krásný výhled, že jsme tam strávili spoustu času.
 • Ušetříte hromadu času. Dalo by se absolvovat výlet, možná najít spoj hromadnou dopravou, ale potřebovali bychom o mnoho víc času.
 • Je to komfortní. Cestovat s klimatizací je pohodlné a dostanete se tam kam potřebujete.
 • Připadáte si jako místní, ne jako turista co běží za deštníkem.

Na co si dát pozor?

 • Autopůjčovna v Itálii funguje jinak, než ty v čechách. Auto je třeba důkladně zkontrolovat než si jej převezmete. Například škrábanec na autě v Italštině asi znamená něco jiného než v češtině.
 • Italové mluví anglicky, ale domluvit se s nimi je boj.
 • Skládá se deposit, který je třeba uhradit kreditní kartou. Pozor v čechách má většina lidí kartu debetní (označena Debit), takovou kartu půjčovna nepřijme a je třeba si před cestou v bance zřídit kartu kreditní s dostatečným limitem (alespoň 600 Eur). Vystavení karty bankou může nějakou dobu trvat. Nám karta přišla v den odletu, zajděte do banky alespoň 14 dní před cestou. Hotovost půjčovna nepřijímá.
 • Pojistka s nulovou spoluúčastí se neplatí v oblasti Kampánie, je tedy zbytečné ji platit. V případě nehody by se platila spoluúčast do výše 600 Eur (v době kdy píši tento článek to vypadá, že se skládá deposit 1000 Eur, tedy patrně i spoluúčast by byla vyšší).
 • Pojistka Zero Excess s nulovou spoluúčastí nekreje vše co byste čekali. Třeba rozbité okna se připojišťují zvlášť a lze to až při převzetí. Tuším, že to bylo 5 Eur na den. Podobný háček byl na defekt pneumatiky.
 • Za druhého řidiče se připlácí a ne málo.
 • Podmínky se mohou lišit pro řidiče do 25 let a nad 70 let.

Kolik stojí půjčení auta v Itálii?

Není to vůbec tak nákladné jak by se mohlo zdát. Půjčení auta na dva dny vyšlo na cca 2000 Kč, k tomu jsme připláceli cca 300 Kč za připojištění oken. Rentalcars nám zpětně vracel 500 Kč jako kompenzaci na základě reklamace, protože pojištění s nulovou účastí nebylo pro oblast Kampánie platné. Přístup Rentalcars k reklamaci byl bezproblémový. Omluvili se a do týdne přišla kompenzace zpět. Důvod proč jsme auto brali přes Rentalcars se ukázal jako smysluplný a určitě bych je využil znovu. Mají také bezva aplikaci do mobilu, takže by se ani nemuselo nic tisknout.

Celkově tak vyšlo půjčení auta na 1 800 Kč a rozhodně to stálo za to.

Pak je třeba počítat s tankováním nádrže. Auto se půjčuje s plnou nádrží a stejně tak je třeba jej vrátit. Pokud nedotankujete, dotankují si jej za nějaký poplatek sami. Nejsem si jistý kolik jsme toho najezdili mohlo to být cca 200 km a benzín v Itálii je výrazně dražší než u nás. Celkově jsme platili za benzín 41 Eur tj. cca 1 150 Kč. Fiat 500 s motorem 1,2l, automatickou převodovkou a vypnutým ekomódem, který je v kopcích nepoužitelný bude asi pěkný žrout nebo ta nádrž nebyla tak plná jak auto ukazovalo při vyzvednutí.

Náš příběh z Neapole

Výběr autopůjčovny a rezervace auta

Auto jsme chtěli rezervovat před cestou, abychom pak nemuseli řešit na místě jaké auto a za jakých podmínek můžeme dostat. Na internetu je mnoho možností, jako nejzajímavější nám přišla nabídka z agregátoru http://www.rentalcars.com/, kde byly hezky sepsané podmínky, dobrá cena a příslib toho, že vše proběhne hladce. Také bylo možné zapůjčit auto s pojištěním bez spoluúčasti (insurance with Zero Excess) což byl můj požadavek vzhledem k tomu, že si raději připlatím za pojištění, než později za náhradu případné škody. Zde je první ALE, kde jsem měl jiné očekávání než byla skutečnost. K vysvětlení se dostanu níže.

Chtěli jsme si půjčit auto s automatickou převodovkou, abychom cestovali pohodlně (kdo vyzkoušel dá mi za pravdu). Dalšími kritérii byla klimatizace (tu mají všechna auta), cena a kvůli parkování i velikost auta. V úvahu tedy připadal Smart for Two a Fiat 500, který byl v nabídce půjčovny Sicily By Car včetně požadovaného pojištění. Místo vyzvednutí bylo na letišti, což se nám nehodilo, protože jsme do Neapole přijeli vlakem, ale v Itálii funguje trochu jinak pracovní režim, takže najít autopůjčovnu, kde si budeme moci vyzvednout a vrátit auto v 9 hodin ráno nebylo lehké. Ta na letišti takto funguje, takže nám z toho důvodu vyhovovala.

Vybrali jsem si Smarta, protože nám přišel lepší, vyplnili rezervační formulář a uhradili cenu za půjčení auta kartou. Všechno šlo lehce, dostali jsme potvrzení rezervace do e-mailu, které vidíte na obrázku. S výběrem auta přišlo druhé ALE, ke kterému se dostanu.

Místo k vyzvednutí bylo “On Airport – Desk in Terminal”, což bylo jedoznačné, ale trochu jsem očekával nějakou mapku, kde auto bude. Zkoušel jsem ji hledat, ale neúspěšně. Dovolat se na uvedené telefonní číslo se po třech pokusech také nepovedlo a volání do Rentalcars v Anglii byla jen ztráta času na telefonní lince s automatem… pro půjčení auta stiskněte jedničku… Vyzvednutí auta tak bylo třetí ALE.

Vyzvednutí auta

Do Neapole jsme přijeli vlakem a překvapivě z vlakového nádraží nejede žádný autobus na letiště. Vzdálenost je asi 3 km, ale jít pěšky by nebylo snadné. Navíc měl vlak zpoždění a my měli tašky s sebou. Našli jsme tedy místo, ze kterého odjížděl autobus, což bylo asi 500 metrů od vlaku. Lucka skvěle naviguje a v kombinaci s Google mapama umí zázraky, takže jsme nikdy nebloudili.

Autobus měl jet asi za 15 minut a pár metrů od zastávky byla kavárna. Zaskočili jsme tedy na espresso na stojáka a vrátili se zpět. Nějaká paní u zastávky cosi halekala o autobusu na letiště a asi tím chtěla říct, že jel o 10 minut dříve a přesně nám ujel. K zastávce za tu dobu co jsme čekali občas přijela nějaká pofidérní dodávka a řidič na nás cosi křičel z okénka. Nevyzkoušeli jsme, ale asi to byly ilegální taxíky, na které ty legální upozorňují nápisy a varují před nimi. Toho bych se trochu bál.

Na letiště jsme se dostali poměrně rychle, je to blízko. Autobus zastavil kousek před terminálem, tak jsme šli dovnitř a hledali okénko Sicily By Car, které na první pohled nikde nebylo vidět. Terminál je velký, tak jsme se zeptali a paní z informací nás poslala kamsi na parkoviště, že tam je stanoviště. Na parkovišti nikde nic, jen hlídač a ten nás poslal ještě o kus dál. Cestou jsme narazili na cedule k autopůjčovnám, jen Sicily By Car tam nebyla uvedena. Usoudili jsme, že to bude vše na jednom místě a šli po cedulkách. Bylo to dost daleko, úplně zbytečně jsme šli do terminálu, když jsme se pak vraceli kolem zastávky, kde nás autobus vysadil. Nakonec jsme došli k označenému místu a byly jsme správně. Když by Rentalcars k rezervaci připojil mapku, bylo by vše jednodušší, ale co.. hlavně, že jsme to našli.

Vyzvednutí auta bylo asi největší překvapení. Auto v čechách jsem půjčoval několikrát a postup, byl trochu jiný. První překvapení bylo, když jsem ověřoval, zda nám platí pojistka s nulovou spoluúčastí. NEPLATÍ, ale můžete si připojistit okna, na které se stejně nevztahuje i když by platila. Prima, v situaci, že je půjčovné uhrazeno a pána na pobočce nijak nezajímá, že jsme hradili něco co neplatí, nezbylo nic jiného, než to odsouhlasit, připojistit okna, ujistit se, že maximální spoluúčast je 600 Eur, vyplnit potřebné papíry a doufat, že se nic nestane. Zde to byla rozhodně chyba Rentalcars, protože jiné půjčovny uvádí to, že se pojistka nevztahuje pro oblast Kampánie. Sicily By Car za to tedy pravděpodobně nemůže a chápu, že nám nemohli pojištění nějak uznat. Dostali jsme klíčky, na papír nakresleno, kde nám auto předají a pozdrav na rozloučenou. No to bylo divné. Auto jsem neviděl, podepsal jsem papír, podle kterého je zcela nové, protože žádné poškození nebylo zaznamenáno a měl jsem si ho jít někam najít. Taky mi přišlo divné, proč má Smart klíčky s logem Fiat! Prosím vás, objednali jsme si Smart, ale tohle jsou klíčky od Fiata. No jasně v rezervaci je přeci uvedeno, že máme Smart for Two (or similar car). Dobře, hlavně že to je Fiat 500 s automatickou převodovkou a ne Fiat Panda. Papíry jsme si vzali a vyrazili auto hledat.
Parkoviště plné Fiatů pětistovek, ale nebylo těžké najít to správné podle SPZ. No.. správné? Mělo být nové nepoškrábané. To co mělo naši SPZ nemělo anténu, bylo poškrábané a místy lehce promačkané. No prostě ne vždy jde vše tak hladce. Naštěstí tam byl pán s logem autopůjčovny a tak jsem mu popsal, že je divné, proč v papírech není uvedeno poškození a to auto je trochu “jeté”. Dobře pojďme se na to podívat. Hmmm tenhle škrábanec? To nic není. Jo a anténa? Dobře, zakroužkoval anténu. Stejně to proběhlo u přibližně dalších 4 defektů. Jedna kopie (kde bylo napsáno, že autu nic není) zůstala v půjčovně a moje kopie s propiskou dokresleným poškozením mi nepřišla jako dobrý důkaz, že už to bylo. Pán na papír doplnil klikihák a prohlásil “Guaranted by me!”. Super, děkuji už jsem klidný.

No nic.. prostě Itálie. Sedli jsme do auta, které bylo v podstatě zánovní a vyrazili.

Řízení v Itálii byl zážitek a rozhodli jsme se mu věnovat vlastní článek Řízení auta v jižní Itálii. Pokud se chystáte řídit v Itálii nebo vás zajímá jaké to je, rozhodně si jej přečtěte. Možná se budete divit.

Vracení auta

Vracení auta do půjčovny už proběhlo hladce. Nádrž jsme měli dotankovanou a autu se nic nestalo. Zajeli jsme na místo, kde jsme jej převzali, pán který garantoval, že to poškození už tam bylo, bohužel zrovna asi nepracoval, ale nějaká slečna si auto vzala. Potvrdila na papír, že je vše v pořádku a mohli jsme s papírem vyrazit zpět na přepážku.

S potvrzenými papíry jsme mohli vyrazit zpět do centra autobusem a věnovat se dalšímu poznávání Neapole. Byl to hezký zážitek.

Doplnění příběhu pár měsíců po dovolené

Zatímco v Neapoli vše vypadalo ok, příběh pokračoval v prosinci ve chvíli, kdy nám dorazil dopis od půjčovny, za který si automaticky strhla 1 700 Kč z karty. V něm nás informují, že jsme údajně dostali pokutu. A  že nám bude dopis psát policie. Policie nic nenapsala, přes ambasádu v Římě jsme zjistili, za co pokuta je a kde vznikla. Problém máme s tím, že jsme v tu dobu na tom místě nebyli. Čekáme, jak to celé dopadne a zda budeme pokutu opravdu muset zaplatit.

5 Komentáře

 1. Ahoj,
  čtu článek, protože se nám stalo to stejné… Z karty stržena částka…
  jak to dopadlo?
  hanka

 2. Martin Henych

  24.4.2016 at 12:31

  Zablokovali jsme kartu a přes Italskou ambasádu se odvolali. Žádnou pokutu nám nikdo nakonec do čech nedoručil, peníze nikdo nevrátil. Myslím, že jde o trik místních půjčoven, protože podle všeho jsme v čas údajné pokuty, byli na jiném místě. Jak se to stalo vám?

 3. Zdravim Vas. Chci reagovat, protoze stejny Problem se nam stal taky. Autopujcovna Herz, rezervace pres Internet z nemecka. dal jsem nemeckou kontaktni adresu- pracuji tady. vsechno probehlo ok, i vraceni ( Termin 1.8.-8.8.2015) Za 2 mesice mi stahli z uctu 2 x 42 eur. Hned jsem kontaktoval banku , ta zablokovala kartu a podal jsem reklamaci. v lednu 2016 mi banka oznamila, ze to je pokuta a ze pujcovna Herz ma v obchodnich podminkach moznost stazeni si pokuty dodatecne. OK hodil jsem to za hlavu. Pribeh nekonci..
  Pred tydnem mi dorucila nemecka policie dopis od mesta Neapol s 2 pokutami za vjeti do zakazane Zony kazda za cenu 88 Eur. Branil jsem se tym ze pokutu jsem zaplatil 2x 42 eur. Jenomze tahle cena je pouze manipulacni poplatek za to ze Firma Herz dala moje osobni udaje mestu Neapol oddeleni dopravy.. Skvele… za nic si uctuji 42 eur. ted resim jestli se na to cele nevykaslat uplne. Muj kolega pochazejici z Florencie mi radi pokutu radeji zaplatit, protoze pry Italove se snazi z turistu pokuty dostavat a kazde mesto ma na to zamestnane lidi. Nakolik maji moje osobni udaje z pasu se asi pokute nevyhnu..
  Az tak levne zapujceni Fiata Pandy to zas tak nebylo….

  Udajne prujezd touhe ulici je zakazan… divne..
  https://www.google.de/maps/@40.8511354,14.2537938,3a,90y,183.37h,88.69t/data=!3m6!1e1!3m4!1smGXYtQkGFcP48durS_zDBA!2e0!7i13312!8i6656

 4. Loni, Bologna – to stejné…. 1700 z karty ! za udajny nepovoleny vjezd…. ten stejny pribeh…. to uz neni nahoda…

 5. Ahoj, můžu se zeptat, kdy Vám byla odblokována záloha na kreditce? Auto jsme vraceli v neděli 21.5. a dnes stále nemáme odblokováno. Je to 5 dní, tak mě to trošku děsí. Díky za odpověď.

Napsat komentář

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

© 2019 Cestuju ráda!

Lucie