Cestování k nám prostě patří. Pořád bychom někam vyráželi. Je to prostě vášeň a obrovská náplň života.

my dva

Červen 2014, zase nás to někam táhne

Pak to přišlo. Miminko <3 Co bude s cestováním? Cítili jsme trochu obavu jaké to bude ve třech a zda to vůbec půjde.

IMG_0007

Říjen 2015, už budeme tři!

Jde to. Miminku je dobře všude kde jste vy (mlíko). Jsou období, kdy je to snažší a kdy je to těžší, to jo. Za mě nejlepší 0-3 měsíce a potom rok a víc. V mezi období nám to dalo trochu víc práce :) Je vhodné, když jste improvizační typ a nelpíte na různých „komfort“ věcech (třeba jako že dítě se nepřebaluje jinde než na přebal. pultu).

IMG_4080

Duben 2016, první větší cesta s miminkem, Benátky

Rozhodli jsme se cestovat autem, abychom dokázali zastavovat kdekoliv a mohli auto použít jako vhodný nákladní prostředek pro těch „pár“ věcí, co sebou s miminkem vozíme. Letadlo jsme nechali na budoucí cesty, až budou golfky (lehkej skladnej kočár) a dítě bude ťapat samo. Myslím, že letadlo ale není vůbec špatné, pokud jde o kratší lety a máte větší miminko co lépe snáší tlak v ouškách. Probrečená cesta v uvěznění sedačky auta vs. hodinka v letadle s dítětem na klíně, i tak je třeba uvažovat.

IMG_8609

Mladý nadějný řidič, při cestě na Moravu v létě 2016

Naše miminko od 3. měsíce už v autě neusíná okamžitě po rozjetí. Nemělo auto moc rádo. Brečelo. Cestovali jsme autem raději v době, kdy zrovna spalo. Denně tři i dva spánky, takže hodinové cesty třeba k rodičům byly v pohodě. Jinak by nás čekal řev a nutnost s tím něco provést. Když bylo Adámkovi 5 měsíců, jeli jsme do Benátek s větší přestávkou u jezer. Šlo to, ale denní cestování se nám nejevilo ideální. Miminko kolem 5 měsíců se už rádo mele a hýbe. Nelíbilo se mu být v sedačce a hračky ho rozptýlí vždy jen na chvíli.

IMG_0107

Nejepší je jezdit, když dítě zrovna obvykle spí.

Miminko v autě musíte bavit. Čím je starší, tím víc zábavy vyžaduje. Takže jste v roli hlavního animátora. Každé dítě je jiné, ale co jsem četla zkušenosti maminek, s autem to je všude podobné. Pohádky nám jdou od 13 měsíce, do té doby maximálně na chvilku kratší videa. Jinak pytlík plný nejrůznějších „blbin“. Rozmanité tvary ą materiály ke zkoumání. Nejlépe něco, co není vůbec hračka. Nehody typu prokaděná sedačka přijdou (bacha v létě na kraťásky) a jsou naprosto přirozené, netřeba se obávat. Z autosedačky se dá vyčistit ledacos.

Z počátku ho zabavíte čímkoliv. Tak na dvě i tři minuty.

Z počátku ho zabavíte čímkoliv. Tak na dvě i tři minuty.

S 11ti měsíčním miminkem jsme přes noc ujeli 1 100 km. Prostě jsme v 19:30 vyrazili. Miminko plakalo sice už u Berouna po deseti minutách, ale potom usnulo a úplně se vzbudilo až v 7 ráno, když jsme byli patnáct minut od cíle. Jinak se samozřejmě pravidelně cestou budí na mlíčko, u nás cca každé 3 hodiny.

IMG_0007 (1)

Dobré ráno Umbrie! Září 2016

Lépe se nám autem cestuje asi od 13. měsíců, kdy naše batole umí chvíli koukat i na pohádku. Přesto je nejsnažší cestovat prostě v noci, když spinká. Posledně jsme cestovali přes noc do Paříze a přes den jsme to zkusili do Rakouska, což se povedlo krásně. Z pěti hodin Adámek spinkal přes dvě hodiny a zbytek vesměs koukal na večerníčky.

Takže takhle my cestujeme s naším miminkem. A co vy? Jak se cestuje nebo cestovalo s miminkem vám? Máte tipy jak to přežít ku spokojenosti obou stran?
Edit: našemu „miminku“ jsou nyní skoro 3 roky a pár měsíců už dokáže jezdit v autě jen tak s koukáním ven a nevadí, že zrovna neběží pohádka. Na delší vzdálenosti pouštíme nějaký film. Konečně umí do sedačky vlézt i sám a pár měsíců už chápe, že je nutné mít popruhy, ze kterých se dřív s oblibou vyvlíkal. Nová výzva – máme druhé dítě, takže jak se asi cestuje s miminkem a dítětem?